AC Milan a învins Bologna, într-un meci din etapa a 34-a a Seriei A

AC Milan continuă seria rezultatelor pozitive după reluarea meciurilor de fotbal în Italia. Într-un meci din etapa a 34-a a Seriei A, jucat pe Stadionul San Siro din Milano "rosso-nerii" au surclasat Bologna cu 5-1. A fost a şasea victorie a clubului lombard în cele nouă partide disputate după apauza legată de pandemia de coronavirus.

Belgianul Alexis Saelemaekers a reuşit primul gol în tricoul lui AC Milan în minutul 10 al jocului, iar turcul Hakan Calhanoglu a dublat avantajul gazdelor în minutul 24.

Fundaşul japonez al Bolognei Takehiro Tomiyasu, cu o bijuterie de gol marcat în minutul 44, a stabilit scorul primei reprize.

La reluare, elevii lui Stefano Pioli au continuat ofensiva și au izbutit alte trei goluri prin Ismael Bennacer, Ante Rebic și Davide Calabria.

AC Milan este a şasea clasată, la un punct distanţă de AS Roma, care este pe 5. "Lupii" vor întâlni diseară pe teren propriu pe Internazionale Milano.

Tot în cadrul etapei a 34-a, Cagliari Calcio, la care este legitimat internaţionalul moldovean Artur Ioniţă, a terminat la egalitate, scor 1-1, disputa cu Sassuolo.

Mijlocaşul reprezentativei ţării noastre nu a jucat în această partidă din cauza suspendării.