Diavolii roșii au învins în deplasare Leicester City, scor 2-0

Manchester United va evolua în Liga Campionilor, în sezonul următor. În ultima etapă din Premier League, "diavolii roșii" au învins în deplasare pe Leicester City, scor 2-0.

Oaspeții au obținut un penalty în minutul 68, atunci când Anthony Martial a fost faultat în careu de Jonny Evans. Bruno Fernandes a transformat lovitura de la 11 metri. În prelungiri, Leicester a rămas în inferioritate numerică, același Evans fiind eliminat pentru un fault grosolan. Imediat, Manchester United a marcat al doilea gol, prin nou-intratul Jesse Lingard, care a profitat de o gafă incredibilă a portarului advers.

Presa britanică anunță că un englez a pariat 10 lire sterline pe faptul că Lingard nu va înscrie în această ediție de campionat. Pariorul putea să obțină 670 de lire, însă fotbalistul i-a ruinat șansele la câștig.
Manchester United a încheiat campionatul pe locul trei.
Pe treapta a patra s-a clasat Chelsea Londra, care, tot aseară, a învins pe Wolverhampton Wanderers cu 2-0. Mason Mount și Olivier Giroud au marcat golurile gazdelor.

Echipele Bournemouth, Watford şi Norwich City, ocupantele ultimelor trei locuri în clasament, au retrogradat în liga secundă.